Domina mūsų paslaugos ? Gaukite pasiūlymą per vieną valandą ! Gauti pasiūlymą
PROFESIONALAI
  • Teritorijų planavimas
  • Geodeziniai matavimai
  • Kadastriniai matavimai

Švedijoje dirbantis lietuvis: čia negaištama laiko kalboms apie orą

 

Švedija dažnai tituluojama, kaip šalis, pasauliui padovanojusi Pepę Ilgakojinę, iki šiol populiarią pop grupę ABBA, garsų futbolininką Zlataną Ibrahimovičių bei daug kitų žymių veikėjų. Švedijos sostinė Stokholmas – vienas labiausiai augančių regionų Europos Sąjungoje, į šį miestą plūsta savo galimybes išbandyti norintys jaunuoliai ir profesionalai. Vienas tokių – kaunietis Tomas Šidiškis, pasinaudojęs galimybe pasisemti darbo patirties tarptautinėje erdvėje.

 

Beveik keturis mėnesius Švedijoje besidarbuojantis profesionalus geodezininkas šiandien džiaugiasi, kad pasinaudojo neeiline galimybe ir atvyko į Skandinaviją. Anot Tomo, stulbinančių kultūrinių skirtumų jis čia nepajuto, tačiau didesnis nei Lietuvoje darbo užmokestis tapo vienu iš motyvuojančių veiksnių likti dirbti svečioje šalyje. Tačiau keletas dalykų pradžioje kėlė nuostabą.

 

„Švedija yra labai įdomi šalis, čia nuostabi gamta ir kraštovaizdžiai. Vietiniai žmonės yra malonūs ir geranoriški, visada pasiruošę padėti jei tik prireiks. Labiausiai mane nustebino senjorai, kurie yra nepaprastai aktyvūs, didžioji dalis, užuot sėdėję namie prie televizoriaus, aktyviai leidžia laiką su draugais, dalyvauja visuomeniniame gyvenime. Jau nebenustembu vakare pamatęs senjorus, grupelėmis vaikštančius su šiaurietiško ėjimo lazdomis, plepančius tarpusavyje bei gerai leidžiančius laiką. Nors, prisipažinsiu, iš pradžių tai buvo labai neįprastas reginys“, – sako geodezininku dirbantis T. Šidiškis.

 

Tarptautinė patirtis ir motyvuojantis darbo užmokestis

 

T. Šidiškis pasakoja, kad galimybė išvažiuoti padirbėti į svečią šalį atsirado neatsitiktinai. Geodezijos įmonė „Geometra“, kurioje prieš tai dirbo Tomas, jau kelis metus sėkmingai valdo geodezijos įmonę Švedijoje ir čia siunčia angliškai kalbančius darbuotojus pasisemti tarptautinės patirties bei užsidirbti pinigų.

 

„Nelaikau savęs emigrantu, tačiau sutikau išvažiuoti dirbti į Švediją dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, mane paskatino galimybė dirbti kvalifikuotą, mano specialybę atitinkantį geodezininko darbą. Buvo smalsu kaip tokius pačius darbus atlieka kitų šalių specialistai, kokią įrangą naudoja. Antra priežastis – finansinis atlygis. Darbovietėje atsirado sistema, leidžianti kuriam laikui išvažiuoti pasitobulinti į Švediją. Dirbant 8 mėnesius Lietuvoje, o 4 – Švedijoje, galima sukaupti kur kas didesnį darbo užmokestį. Pripažinkim, tai motyvuotų dažną lietuvį“, – pasirinkimo priežastis pasakojo T. Šidiškis.

 

Jau ketvirtą mėnesį Skandinavijoje besidarbuojantis lietuvis labiausiai džiaugiasi įgyta patirtimi. Pasak Tomo, švedai kasdieniniame darbe naudoja žymiai daugiau naujausių technologijų nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, 3D skanavimas naudojamas ypač plačiai, pradedant namų renovacijos darbais, baigiant paprastu remontu. Lietuvoje ši technologija mažai naudojama dėl savo aukštos kainos. Kiekvienas darbuotojas gauna naujausią įrangą, kuria nereikia dalintis su kolegomis, darbui skirtą automobilį. Lygindamas darbo sąlygas, Tomas atvirai pripažino, kad Švedijoje jos kur kas geresnės, o darbo užmokestis leidžia susitaupyti ir atsidėti pinigų planuojamiems dideliems pirkiniams.

 

Švedijoje darbo tempas yra lėtesnis nei Lietuvoje. Pasak T. Šidiškio, čia nereikia „bėgti gesinti gaisrų“, visi darbai kruopščiai planuojami ir atliekami laiku. Nors daugelis švedų kalba angliškai, tačiau sunkumų kyla tvarkant darbo reikalus valstybinėse institucijose, nes vyresni specialistai dažnai sunkiai kalba angliškai, tad tenka pasitelkti daugiau žmonių norint susikalbėti. Lietuvį sužavėjo švedų bendravimas sprendžiant dalykinius klausimus, anot T. Šidiškio, švedai yra konkretūs, savo laiką taupantys žmonės, todėl čia negaištama kalbant apie orą, rūpimi klausimai aptariami konstruktyviai ir tiksliai.

 

 

 

Laisvalaikiu – nenutraukiamos sąsajos su Lietuva

 

Praėjus darbo dienai ar atėjus savaitgaliui, netoli Stokholmo gyvenantis lietuvis stengiasi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje ir apžiūrėti apylinkes, aplankyti žymiausias vietas. T. Šidiškis džiaugiasi, kad Švedijoje įsikūrusi lietuvių bendruomenė yra stipri bei aktyvi, tad palaikyti lietuviškumo dvasią čia nėra sunku.

 

„Neseniai Stokholmo centre vyko lietuviškos muzikos diena, kurios metu koncertą surengė Andrius Mamontovas, kelios vaikinų ir merginų grupės, buvo labai smagu sutikti tautiečius, pasikalbėti apie gyvenimo Švedijoje ir Lietuvoje skirtumus. Ambasada taip pat aktyviai palaiko lietuvišką bendruomenę, prisideda prie jos stiprėjimo, tad nemažai čia gyvenančių lietuvių turi galimybę susitikti, pabendrauti lietuvių kalba, ko labai pasiilgstame dirbdami tarp švedų ir kitų tautybių žmonių“, – kalbėjo T. Šidiškis.

 

Pasitaiko ir kurioziškų situacijų. Tomas su šypsena prisimena pirmąsias savo keliones automobiliu. „Nepažįstamoje aplinkoje iš pat pradžių nėra lengva susiorientuoti, tad navigacinė sistema tampa vedliu į reikiamą tašką, tačiau čia gausu kalvų, kalnų, kuriuose įrengti tuneliai keliams. Juokingiausia, kad navigacija tuneliuose ar nuošalesnėse vietovėse neveikia, tad teko nemažai paklaidžioti kol įsiminiau kelius. Taip pat nemažai keblumų kelia vietinės rinkliavos už automobilių stovėjimą automatai, kuriuose informacija pateikiama tik švedų kalba, tad iš padėties tenka suktis pasitelkus kūrybiškumą“, – įspūdžiais apie Švediją dalinosi Tomas.

 

Ne menkesnė painiava kyla ir maisto prekių parduotuvėse. Nors ant dažnos pakuotės galima aptikti informacinius lipdukus keturiomis kalbomis, tarp jų ir angliškai, tačiau perkant nebandytus produktus, galima ir nustebti – nebūtinai produkto skonis bus toks, kokį įsivaizduoji. Tačiau lietuvis juokauja, kad taip net įdomiau apsipirkinėti.

 

Nepaisant palankių sąlygų Švedijoje, T. Šidiškis labiausiai pasigenda galimybės bendrauti lietuviškai, todėl kalbėdamas apie tolimesnius savo planus, jis vis mini Lietuvą ir ketinimus grįžti. „Lietuva – gimtoji šalis, tad norisi joje kurti savo ateitį. Švedija kol kas yra tik stotelė, palanki finansiškai, ketinu čia dar pabūti ir rekomenduočiau tokį iššūkį kolegoms, tačiau vis tiek labiausiai traukia Lietuva“, – kalbėjo Švedijoje geodezininku dirbantis T. Šidiškis.